تبلیغات

وبلاگ رسمی مهدی بیرانوند ( روژمان ) - درباره نویسنده " بیوگرافی "

مختصری از روژمان یا همان بیوگرافی ساده
مهدی بیرانوند متخلص به روژمان نویسنده مطبوعات لرستان در بخش های ادبی است که در بروجرد به دنیا آمد .مهدی بعد از تولد به دلیل شغل پدر به کردستان و شهر زیبای سنندج مهاجرت کرد و همانجا بزرگ و درس را آغاز کرد . وی به مدت سیزده سال در آنجا زندگی کر د با فرهنگ غنی و زیبای کردی آشنا و خو گرفت. بعد از گذشت از سیزده سال به زادگاهش بروجرد بازگشت و ادامه تحصیل داد و به هنرستان فنی رفت و  برخلاف میلش رشته کامپیوتر را دنبال کرد. بعد از گذشت دوران موفقیت آمیز هنرستان پا به دانشکده فنی ملی گذاشت و در رشته کامپیوتر ادامه تحصیل داد و آن را به پایان رساند.
 
مهدی نوشتن را از سال هشتاد و هشت با داستان حماسی ملک جمشید آغاز کرد. وی چندین بار در مسابقات شهری شرکت کرد اما موفقیتی کسب نکرد و مورد بی مهری های بسیاری قرار گرفت. مهدی نوشتن را تحت رهنمودها و انگیزه و اموزه های استاد بهروز بیرانوند و محمد دهریزی گودرزی ادامه داد تا به داستان نویسی قالب کوتاه رو آورد.
مهدی بیرانوند، عکس ، روژمان
مهدی فعالیت رسمی خود را با روزنامه پیغام بروجرد به سردبیری احمد ترک زبان آغاز نمود و رسما شغل روزنامه نگاری را آغاز کرد. مهدی در بخش ادبی این روزنامه داستان های کوتاه خود را با موضوعات مشکلات اجتماعی و اجتماعی منتشر کرد و مورد استقبال اهل قلم واقع شد. یکی از دلایل این استقبال زبان ساده و مختصر داستان های وی و موضوعات به روز و درد جامعه بود. وی بعداز یک سال همکاری بااین روز نامه بنا بر دلایلی قطع همکاری کرد و فعالیت جدید خویش را با هفته نامه پیک ایلام ادامه داد. وی همچنین با سیروان کردستان چاپ سنندج نیز همکاری دارد و در بخش ادبی این روزنامه داستانهای پرشور خود را منتشر می کند. مهدی بعد از کسب شهرت در زادگاهش نام ادبی کردی " روژمان " به معنای " بلند و نیک اندیش " را برای خود برگزید . اولین کتاب مجموعه داستان روژمان با نام " بالا و پایین شهر " شهریور سال 1394 از انتشارات داستان - تهران منتشر شد .این کتاب در مراسم سراسری کتابخوان شرکت کرد وجایزه برد. مهدی " روژمان در چندین مسابقه و یادبود ادبی شرکت و جوایز و لوح های برای خود و قلم معترضش به ارمغان آورده است. مهدی بیرانوند گاهی شعر نو با سبک آزاد میسراید .

در حال حاضر بیشترین آثار روژمان در هفته نامه " بامداد لرستان " منتشر میشود. وی علاوه بر داستان نویسی مقالات ادبی نیز می نویسد. روژمان در کنار نویسندگی هنرهای چون نوازندگی گیتار و عکاسی را دنبال می کند و علاقه ی خاصی به زبان کردی دارد. او آثار نویسندگانی چون ماکسیم گورکی، تولستوی، همینگوی ، کامو، کافکا،مارکز، صادق هدایت، صادق چوبک، بزرگ علوی و صمد بهرنگی را دنبال می کند و علاقه ی خاصی به سینما دارد. وی پیرو اسطوره هایی چون ارنستو چه گوارا، احمد شاه مسعود و مصطفی چمران و تمام آزادیخواهان جهان است.
عکس مهدی بیرانوند، نویسنده مطبوعات، لرستان، ادبیات ایران معاصر ، عکسها 1394 2016

ایمیل :mehdi.byranvand@yahoo.com

ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :